Náš sehraný tým může řešit každodenní problémy lidí, říká Soňa Chalupová

Soňa Chalupová„Je třeba brát ohled i na ty, kteří nepoužívají auta,“ poukazuje jednička kandidátky berounské ODS, Soňa Chalupová.

Moc dobře ví, o čem mluví, vždyť pro Beroun pracuje celou řadu let. V 90. letech byla místostarostkou, poté dlouhá léta členkou rady a členkou či předsedkyní kontrolního výboru.

Do Berouna se v posledních letech stěhuje stále více mladých rodin. Proto se chcete více zaměřit na cyklisty?

Nejen na ně. Naší snahou je vytvořit bezpečné město z hlediska pohybu nejslabších účastníků dopravního ruchu – chodců, především těch starších občanů a dětí a pak také zmíněných cyklistů či koloběžkářů. Spousta lidí vyrazí do berounských ulic raději pěšky nebo jede autobusem, než aby si na jednu cestu brali auto. Bude jich víc, ovšem pouze v případě, že nebudou doslova lovnou zvěří.

Doprava v Berouně je v současné době velice problematická…

Doprava je minutu před kolapsem, možná už minutu po kolapsu. Je striktně v souladu s pravidly, na mnoha místech ale už méně se zdravým rozumem. Auta ještě Berounem nějak projedou, ale momentálně bychom potřebovali, aby ti, co putují po vlastní ose, byli rovnocennými účastníky dopravy. Město pro ně začíná být nebezpečné.

V programu máte několik dalších oblastí. Jsou cíle, které nabízíte, splnitelné?

Nenabízíme žádné vzdušné zámky, jsou to jen řešení každodenních problémů, které ztěžují našim občanům život. Cíle splnitelné jsou. Máme výhodu, že kandidátka ODS je už delší dobu sehraným týmem obdobně smýšlejících lidí, kteří v Berouně žijí dlouhodobě či od narození, pracují tady, vesměs úspěšně, a mají vůli pracovat úspěšně i pro svou obec.

Připojila jste svůj podpis pod memorandum nazvané Za férovou berounskou kampaň. Férovost se v berounské politice dříve příliš nenosila. Co toto memorandum znamená?

Berounská ODS chce, stejně jako v předchozích letech, vést pozitivní a věcnou kampaň a toto své přesvědčení již dříve deklarovala i dalším kandidujícím subjektům, které se podpisu tohoto memoranda nezúčastnily. V memorandu se mimo jiné uvádí, že se jeho signatáři zavazují vést kampaň v duchu věcné argumentace, v mezích oprávněné kritiky, bez zbytečně vyostřených osobních útoků.

Férovost komunální politiky je úzce spojená i s dostupnými jednáními zastupitelů a průhlednou činností radnice…

Přesně tak. Chtěli bychom více vtáhnout obyvatele do řízení města. Je třeba zrušit pomyslnou hranici „my – politici“ a „oni – voliči“, abychom to byli všechno pouze „MY“. Navrhujeme například umožnit lidem komfortnější přístup na jednání zastupitelstva. Ta se v současné době konají v časech, které občanům nevyhovují. Většina lidí není v penzi, aby mohla ve tři hodiny odpoledne vyrazit na jednání vedení města. Chceme začátek zastupitelstev posunout na pozdější hodiny, aby mohli lidé přijít a přímo vyjádřit svůj názor.

A co kontakt občan a vedení radnice?

Chtěla bych se zasadit o možnost obyvatel jednat přímo se starostou i dalšími uvolněnými radními. Kromě toho je třeba podporovat otevřenou společnost. V praxi jde třeba o spolky. Domníváme se, že je nutné podporovat život ve městě, spolkovou činnost, ne aby každý po příchodu z práce zapnul televizi nebo si vlezl do svého bazénu. Beroun totiž není pouze geografický celek, ale hlavně komunita lidí, kteří v něm žijí.

Jenže řada z Berouňáků jezdí za prací do metropole…

Pokud nabídneme možnosti a vlídné městské prostředí, třeba právě s ohledem na bezpečnost chodců a cyklistů, nebude Beroun pro mladé jen městem na přespání, ale lidé zde budou žít svůj život. Nálepka takzvaných náplav by se dala setřít. Město musí být skutečná komunita obyvatel, je třeba, aby se všichni začlenili a zapojili do rozhodování.

Kdo je RNDr. Soňa Chalupová?

Do Berouna se vdala v roce 1980, má dva syny. „Žila jsem v Praze na Petřinách, ale věděla, že tam nezůstanu. Chtěla jsem jít na venkov,“ vysvětluje svůj výběr místa pro život. Na berounském gymnáziu vyučovala anglický jazyk a dlouhá léta koordinovala rozvojovou spolupráci měst v České republice, Nizozemsku a Nikaragui. Je spolumajitelkou soukromé geologické kanceláře.
 

13.9.2018
Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.
Rozumím
x